Governors and staff

Governing Body

Mr R Dalton
Chair
Foundation Governor
(- 03 September 2022)
Mrs R Tonks
Vice Chair
Foundation Governor
(- 15 December 2021)
Mr S Onions
Foundation Governor
(- 13 September 2021)
Mr C Knowles
Foundation Governor
(- 31 August 2022)
Mrs K Durkin
Foundation Parent Governor
(- 01 October 2022)
Mr B Blackmore
Elected Parent Governor
(- 26 November 2020)
Mrs J Kidson
Elected Parent Governor
(- 31 August 2019)
Mrs S Bowen
Headteacher Governor
Mr D O’Connor
Teacher Governor
(- 20 September 2022)
Mrs J Blue
Support Staff Governor
(- 31 August 2019)
Mr S Sheffield
Local Authority Governor
(- 29 September 2022)
Mrs G Sanghera
Clerk to Governors
Governor Support & Development Services, Walsall Children’s Services (Education)
Mrs J Weaver
Parent Governor
Mr A Mealey
Foundation Governor
(- 16 January 2023)

Dates show end of term of office

If you would like to contact a governor please contact Mrs D Dale, Head’s PA on 01902 368798 or Mrs G Sanghera, Clerk to the Governors on 01922 652 859. You can also write to a governor using the usual school address.

Leadership Team

Mrs S Bowen
Headteacher
Mr S Burns
Deputy Headteacher
Designated Child Protection Officer
Mr D Virgo
Senior Assistant Headteacher

Mr M Bishell
Assistant Headteacher

Mrs A Brown
Assistant Headteacher

Mrs C Weighell
Assistant Headteacher

Support Staff

Mrs D Dale
Headteacher’s Personal Assistant
Mr S Brierley
Business Manager
Mrs C Campbell
Bursar

Ms L Johnson
Premises Manager
(Interserve Integrated Services)

Governors and staff

Information about our governors and staff teams. Please note these documents are republished periodically and might not reflect very recent changes.